Shelby SuperSnake 50th Anniversary Edition 3

Shelby SuperSnake 50th Anniversary Edition 4Historia Forda Mustanga trwa już ponad 50 lat i dziedzictwo tego muscle cara zostało zdefiniowane przez szereg modyfikacji tuningowch i specjalnych edycji. Jakkolwiek bogata jest jego historia, istnieje jeden model, który przyćmiewa je wszystkie, w dużej mierze dlatego, że Shelby zbudował tylko jeden jego prototyp. Modelem tym był Shelby GT500 SuperSnake z 1967 roku i do dziś pozostaje on najdroższym Mustangiem kiedykolwiek sprzedanym, osiągnął 1,3 miliona dolarów na aukcji Mecum w 2013 roku.

Z biegiem lat, Ford ożywił nazwę SuperSnake na wiele różnych sposobów, ostatnio w 2015 roku powstał Shelby SuperSnake, jako specjalna wersja Shelby SuperSnake 50th Anniversary Edition 1Mustanga, którego produkcja została ograniczona do zaledwie 300 sztuk. Czas leci i wygląda na to że nazwa SuperSnake powróci raz jeszcze jako edycja na 50lecie powstania tego jedynego prototypu. Powstanie ich dokładnie 500 sztuk (czyli o 499 więcej niż prototypu z 1967 roku) choć tyle Ford może zrobić dla upamiętnienia oryginalnego SuperSnake’a.

Podobnie jak w przypadku większości specjalnych edycji Shelby SuperSnake 2017 50th Anniversary Edition (Bo tak się będzie nazywać ta wersja) jest wyposażony w długą listę ekskluzywnych opcji i szczegółów, włącznie z nowym nadwoziem od Shelby, delikatne akcenty dla uczczenia oryginału, a co najciekawsze możliwość zamówienia wariantu o mocy nawet 750 koni mechanicznych.

Sercem Shelby SuperSnake 50 Anniversary Edition jest 5.0 litrowy silnik V8 „Coyote”. Różnica tej konkretnej konfiguracji silnika to, że nie produkuje 441 koni mechanicznych i 542Nm momentu obrotowego jak standardowy Mustang GT. Zamiast tego, jest aż 679 koni mechanicznych, które Shelby osiąga przez doładowanie silnika V8. Nie zdradzono wartości momentu obrotowego, ale konserwatywna propozycja ponad 800Nm budzi należny mu Shelby SuperSnake 50th Anniversary Edition Silnikszacunek. Zwiększona moc jest imponująca, ale istnieje jeszcze jedna dodatkowa opcja.

Wystarczy powiedzieć, Shelby SuperSnake 50th Anniversary Edition otrzymuje upgrade mechaniczny silnika określany jako „Stage 2” w kręgach tuningu. Modyfikacja wiąże się wymianą kompresora na mocniejszy marki Whipple lub Kenne Bell, co z kolei daje wynik na poziomie 760 koni mechanicznych. Ponownie nie wspominano nic o wartości momentu obrotowego, ale z całą pewnością powinna dotrzeć w okolice 950Nm. wow!

Całkowita cena Shelby SuperSnake 50th Anniversary Edition to około 283000PLN. Mieści się w niej już wartości bazy czyli Forda Mustanga GT, więc jeśli mnie matematyka nie myli, można policzyć że pakiet SuperSnake na 50lecie otrzymujemy w cenie 150000PLN. Pamiętajmy jednak, że koszt samochodu wzrasta z każdą dodaną opcją, Shelby SuperSnake 50th Anniversary Edition 2m.in zależy od wyboru rodzaju sprężarki (Whipple’a lub Kennel Bell), które przynoszą temu muscle carowi moc na magicznym poziomie 760 koni
mechanicznych.

Ze względu na ograniczoną ilość, zaledwie 500 egzemplarzy i (nie oszukujmy się) bardzo atrakcyjna cena za tą moc i dziedzictwo.. Szykuje się niezły bój w salonach o zakup tego modelu, który z pewnością stanie się natychmiast poszukiwanym modelem na rynku wtórnym a jego wartość z biegiem czasu będzie tylko rosnąć..

Zdjęcia: Ford Official

One thought to “Najnowsze wcielenie Shelby na 50lecie prototypu z 1967 roku”

  • MotoFanka

    Zdecydowanie nowe wcielenie Shelby robi wrażenie ❤️

    Odpowiedz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *