Kilka tygodni temu miałem przyjemność rozpocząć rozmowy na temat produkcji kilku elementów do aut z jednym z polskich przedsiębiorstw. Konkretnie chodziło o „poprawienie fabryki” w kwestii wytrzymałości zawieszenia. Współpraca z tą firmą z pewnością będzie nieco dłuższa bo docelowo chcę wymienić wszystkie elementy metalowo-gumowe. Część z obeznanych w tematyce tuningu już się pewnie domyśla że chodzi o Poliuretany, w moim aucie czyli w Alfie 147 mam już niemal każdy element gumowy zmieniony na PU (Poliuretan). Jednak były pewne wyjątki np. gumy mocujące dość ciężki układ wydechowy ze stali nierdzewnej. Problem z Nimi był taki że rozrywały się notorycznie więc jeden z tych najmniej urwanych schowałem do plastikowego woreczka z planem żeby jakoś wyeliminować ten problem. Ponieważ w innym aucie którym się zajmuje akurat zużyły się tuleje stabilizatora postanowiłem zakupić najtańszy zamiennik tej tulei na wzór i wysłać te dwa elementy do wcześniej wspomnianej firmy.

Z rozmów wynikało że nie będzie żadnych problemów potrzeba od 1-2 tygodni na wykonanie formy, odlewu przesłanych elementów i wtedy można już wyprodukować dowolną ilość takich elementów z PU. Więc oprócz tego że ja otrzymuje w dobrej cenie potrzebny mi element to również wspieram polskich przedsiębiorców. Dodatkowo inny użytkownik Alfa Romeo 147 lub Nissana Maximy QX będzie mógł kupić element wytrzymalszy niż gumowy oryginał w cenie średniej klasy zamiennika.

Oto zdjęcia gumowych zamienników i efektu końcowego w postaci poliuretanowych elementów o twardości zbliżonej do fabrycznej gumy stąd kolor czerwony. Można również zamówić żółte które są sporo sztywniejsze i nadają się do aut mocno obniżonych lub usportowionych do jazdy po torze.

Alfa Romeo 147 wieszak tłumika (W moim przypadku przez układ wydechowy na zamówienie potrzebna była właśnie taka ilość wieszaków żeby zastąpić wszystkie gumowe)

PU Alfa tłumik

Nissan Maxima QX V6 (Tuleje stabilizatora przedniego)

Maxima Pu stabilizator

Jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem to odsyłam do producenta, ponieważ po wykonaniu formy, odlewu sklep uzupełnia swoją ofertę o odpowiednie dane 🙂 Ja na pewno jestem bardzo zadowolonym klientem i z pewnością, stopniowo kolejne elementy będą trafiały do tej firmy aby „ulepszać fabrykę”..

2 thoughts to “Polski producent motoryzacyjny = owocna współpraca

  • wheelerwasp02

    Szczerze mówiąc słyszałem o różnych usterkach w Alfach.. ale o tłumikach nigdy.. W każdym razie nie o to tu chodziło bo mój wydechu od początku do końca jest zrobiony z kwasówki , więc nie ma nic wspólnego z seryjnym, po prostu waga nieco wzrosła, auto sztywne, twarde więc wydech daję po d*pie gumowym wieszakom stąd konieczność zmiany na PU..

    Odpowiedz
  • ~Erwin

    Alfy słyną z wadliwych tłumików, więc nie dziwię się, że taki problem miał miejsce i w Twoim modelu. Najważniejsze, że już po problemie, a miłość do Włoskiego auta pozostała 😉

    Odpowiedz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *