Lakierowanie proszkowe jest to technika malowania polegająca na napyleniu naładowanych elektrycznie cząstek farby w proszku na przedmiot przewodzący prąd np.: metal. Osadzona warstwa proszku utrzymuję się na powierzchni metalu dzięki siłom elektrostatycznym. Kiedy element jest już pokryty trzeba włożyć go do pieca w którym zostanie podgrzany do 100-160 stopni Celsjusza i farba poprzez temperaturę ulegnie polimeryzacji i stworzy idealnie gładką powłokę. Tak polakierowany element uzyska odporność na korozję, warunki atmosferyczne i wygląd części fabrycznie nowej.

Proszkowe

Jednak zanim oddamy coś do lakierowania proszkowego trzeba przygotować ten element. Najczęściej i najłatwiej jest oddać Nasze części do piaskowania, gdzie zostaną one poddane czyszczeniu powierzchni z użyciem bardzo drobnego piasku rozpylanego pod wysokim ciśnieniem. Element po takim procesie jest natychmiast gotowy do lakierowania proszkowego wystarczy przetrzeć z ewentualnego pyłu i kurzu. Należy pamiętać że metal po piaskowaniu jest całkowicie odsłonięty na warunki atmosferyczne więc jeśli pozostawimy go w niesprzyjającym otoczeniu zacznie bardzo szybko korodować, utleniać się i możemy zdziwić się że będzie wymagał ponownego piaskowania. W niektórych przypadkach konieczne może być chemiczne oczyszczanie elementów, bo piasek może uszkodzić istotne elementy lub powierzchnie np.: w elementach hamulcowych.

Piaskowanie

Wprowadzenie ogólnej dostępności tych procesów dla każdego amatora tuningu a nie tylko dla profesjonalnych zakładów otworzyło całkiem nowe możliwości personalizacji. Dzięki lakierowaniu proszkowemu możemy zmienić kolor dowolnych elementów podwozia, zawieszenia, hamulców jak również felg co jest aktualnie bardzo popularne. Przy okazji indywidualnego wyglądu wydłużamy żywotność Naszego auta bo zabezpieczamy te elementy przed korozją.

Koniec teorii 🙂 pora na praktykę..

Zaciski Brembo przed regeneracją..

Przed regeneracją

Po regeneracji 🙂

Zwrotnice i adaptery

zwrotnice i adaptery

Zaciski

Brembo1

Brembo2

Brembo3

Brembo4

Zaciski tylne

Zaciski tylne Coraz bliżej końca prac nad zaciskami 🙂 Stay Tuned! 😀 Cdn.

5 thoughts to “„Cuda” regeneracji :) czyli lakierowanie proszkowe

 • ~Jung Serwis

  Ciekawie to opisałeś, nie powiem, dobry sposób na „zrób to sam”. Nie mogę się doczekać następnej części.

  Odpowiedz
 • ~pcsystems

  Wygląda to naprawdę super i moim zdaniem warte jest inwestycji.

  Odpowiedz
 • ~Michał

  zdecydowanie zgodzę się z Pcsystems. Efekty są niesamowite!

  Odpowiedz
 • ~wrd-lakiernia.pl

  Bardzo ładnie zostało wszystko wyjasnione 🙂

  Odpowiedz
 • Adam

  Świetne wykonanie bardzo mi się podoba, technika malowania proszkowego jest super dla zawieszeń lub innych elementów ktore są narażone na uszkodzenia.

  Odpowiedz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *